Przejdź do zawartości

Karabinek AMD-65

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AMD-65
Ilustracja
Amerykański marine z AMD-65 w czasie szkolenia afgańskiej policji
Państwo

 Węgry

Producent

Fegyver- és Gázkészülékgyár (FÉG)

Rodzaj

karabinek automatyczny

Historia
Prototypy

1965

Produkcja

1967 – ?

Dane techniczne
Kaliber

7,62 mm

Nabój

7,62 x 39 mm wz. 43

Magazynek

łukowy, 30 nab.

Wymiary
Długość

847 mm (z kolbą rozłożoną)
648 mm (z kolbą złożoną)

Długość lufy

317 mm

Masa
broni

3,21 kg (z pustym magazynkiem)

AMD-65 (węg. Automata Módosított Desszantfegyver) – węgierska modyfikacja AKM przeznaczona dla wojsk powietrznodesantowych.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W latach 60 XX w. na Węgrzech rozpoczęto produkcję karabinków automatycznych AK. W 1963 roku rozpoczęto produkcję karabinka AK-63 będącego zmodyfikowanym AK wyposażonym w chwyt przedni. W dwa lata później AK-63 stał się podstawą do opracowania karabinka dla wojsk powietrznodesantowych oznaczonego jako AMD-65. Aby ułatwić spadochroniarzom desantowanie z bronią opracowany dla nich karabinek wyposażono w krótszą lufę i składaną kolbę. Ponieważ uznano, że rosyjska kolba karabinka AKS składana pod spód broni jest zbyt mało sztywna, karabinek spadochroniarzy wyposażono w prętową kolbę składaną na bok broni (jak wykazały późniejsze doświadczenia kolba prętowa jest sztywniejsza, ale okazała się podatna na uszkodzenia). Ponieważ skrócenie lufy zaowocowało znacznym powiększeniem płomienia wylotowego karabinka AMD-65 wyposażono w duży tłumik płomienia.

AMD-65 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta na odprowadzaniu części gazów prochowych przez boczny otwór lufy, z długim ruchem tłoka gazowego. AMD-65 strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez obrót. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia pełni jednocześnie rolę bezpiecznika.

AMD-65 jest bronią zasilaną z magazynków 30-nabojowych.

Lufa zakończona tłumikiem płomienia.

AMD-65 wyposażony jest w dwa chwyty pistoletowe. Kolba składana na bok broni, prętowa. Przyrządy celownicze mechaniczne (celownik krzywkowy z muszką, nastawy do 800 m).